نقاشی دیجیتال یا دیجیتال پینتینگ چیست؟


Spread the love

نقاشی دیجیتال یا دیجیتال پینتینگ چیست؟

نقاشی دیجیتالی شاخه ای از گرافیک کامپیوتری است که در خلق تصاویر دیجیتالی به این روش از ابزارهایی نظیر موس و قلم نوری استفاده می شود و در خلق آثار هنری از هر سبکی می توان از آن استفاده کرد.در این سبک نقاشی حتما به دانش نقاشی و علم طراحی احتیاج است به همین خاطر بهترین کار برای افراد متدی گذراندن دوره های مقدماتی آموزش نقاشی و طراحی می باشد.همچنین آموزش طراحی از طبیعت ب جان کمک شایانی می کند.در این صفحه از مجله اینترنتی هنر آباد به معرفی ابزارهای لازم و همچنین نرم افزارهای نقاشی دیجیتال می پردازیم:

نقاشی دیجیتال
وسایل نقاشی دیجیتالی:
برای نقاشی و اتود زنی در کامپیوتر سه روش عمده وجود داشته، که هر یک را بررسی می کنیم :
قلم نوری یا تبلت یکی از اساسی ترین ابزارها برای طراحی دیجیتال بوده که به بیان دیگر شبیه ساز طراحی روی کاغذ برای کامپیوتر است. با قلم نوری می توانید مدل را اتود زده، سایه بزنید و اشکالات را رفع کنید.
یکی از مشکلات افرادی که قصد دنبال کردن این حرفه را دارند، انتخاب تبلتی مناسب و سازگار با هدفیست که دارند. تبلت ها را عموماً بر اساس ابعاد و میزان حساسیتی که دارند مقایسه می*کنند در نتیجه هر چه میزان حساسیت به فشار و ابعاد صفحه بزرگتر باشد، قیمت آن بیشتر و صد البته کارایی آن نیز افزایش خواهد یافت.
در بازار سه نوع تبلت به صورت : با حساسیت پایین ولی بزرگ ابعاد به منظور نقشه*کشی، با حساسیت های متوسط و بالا برای دیجیتال پینتینگ و تبلت هایی مجهز به صفحه ی نمایش سرخود به منظور خلق نقاشی های دیجیتالی به صورت حرفه*ای و با تمرکز بیشتر، وجود دارند، که من برای شروع دسته بندی دوم را پیشنهاد می*کنم که هم قیمتی مناسب تر داشته و هم از حساسیت قابل قبولی برخوردار هستند.
از حساسیت گفتیم، ببینیم این آپشن چیست و چرا به این اندازه روی کار شما تاثیر دارد. حساسیت تبلت به فشار دست یعنی با افزایش یا کاهش فشار قلم روی صفحه رنگ آمیزی در نرم افزار کمرنگ و پررنگ تر شود. پس هر چه میزان این حساسیت بیشتر باشد نقاشی ساده تر بوده و نتیجه مطلوب تر خواهد بود.

تعدادی از تبلت هایی که در بازار هستند علاوه بر حساسیت بالای خود، به زاویه ی قرارگیری قلم روی صفحه نیز حساسیت نشان می دهند. یعنی هر قدر قلم را با زاویه ای بیشتر نسبت به صفحه روی آن بکشید روی پروژه ی شما تاثیر خواهد گذاشت و کار را به نقاشی بر روی کاغذ بیشتر نزدیک خواهد کرد.
در بالا اشاره کردیم که تبلت هایی با حساسیت متوسط ( حدوداً ۵۰۰ حالت فشار ) برای شروع به کار کاملاً مناسب بوده و نیازهای شما را تامین می کنند. همچنین مجهز بودن تبلت به زاویه*ی دست نیز گزینه ای ضروری برای شخص مبتدی نیست. پس در بند این ویژگی نباشید.

روش دوم برای دیجیتال پینتینگ استفاده از ماوس و طراحی و اتود زنی با ماوس است که هر چند سخت ولی من و خیلی دیگر از دوستان طراح این روش را بیشتر می پسندیم.
برای این سبک طراحی، شما باید ابتدا با ماوس اتود اولیه کار خود را با نرم افزار های طراحی برداری مثل Adobe Illustrator یا Corel Draw کشیده و سپس آن را وارد نرم افزارهای طراحی پیکسلی کرده و به آن رنگ دهید.
و در آخر سبک دیگر دیجیتال پینتینگ، روشی است که طی آن ابتدا اتود را روی کاغذی سفید و بی خط کشیده و آن را اسکن می گیرند سپس با استفاده از قلم نوری یا ماوس آن را در نرم افزارهای مختلف رنگ آمیزی میکنند.

نرم افزارهای نقاشی دیجیتالی :
برای این شاخه*ی گرافیک نیز به مانند سایر شاخه ها، Adobe Photoshop شناخته شده ترین و پرآوازه ترین نرم افزار به شمار می رود و اکثر نقاش های دیجیتالی از این نرم افزار برای خلق آثار خود استفاده می کنند.
نرم افزار دیگری که به نظر من از قوت بیشتری برای طراحی برخوردار بوده و صرفاً به منظور طراحی دیجیتال ساخته شده، نرم افزار Corel Painter است. این نرم*افزار با در اختیار گذاشتن قابلیت هایی بی شمار نظیر پالت رنگ مجازی با امکان مخلوط کردن رنگ ها به صورت دستی، محیطی ساده و شبیه ساز ابزار های نقاشی مثل پاستل، مداد رنگی، آب رنگ و غیره طراحی شما را زیباتر و واقعی تر خواهد کرد.

برای اتود زنی با ماوس هم همانطور که در بالا اشاره شد، نرم افزارهای Corel Draw، Adobe Illustrator، MacroMedia Free Hand به شما پیشنهاد می شود. البته لازم به ذکر است که در محیط نرم افزار فتوشاپ و با ابزار Pen نیز می توان اتود زد.شما به راحتی می توانید با خلاقیت و فرصت دادن به ذهنتان برای خلق طرح های زیبا و بدیع یک نقاش بزرگ شده و آثاری جاودانه خلق کنید فقط در این راه نترسید و ذهن خود را باز کرده و از مدل های نقاشی بزرگان ایده بگیرید از نقاشی کردن لذت ببرید و راحت اتود بزنید.

برای بازخورد بیشتر لطفا نظز بدهید
رای کاربران عزیز
[Total: ۰ Average: ۰]

ارسال نظر